Kim jest Product Owner?

Kim jest Właściciel Produktu? Czym się zajmuje? Jakie umiejętności i cechy powinien posiadać?

Kim jest Product Owner?

Chcę podzielić się kilkoma przemyśleniami związanymi z książką Romana Pichlera Product Management with Scrum: Creating products that customers love. Moim zdaniem to obowiązkowa pozycja dla każdej osoby zainteresowanej prowadzeniem biznesu na dynamicznym rynku. W odróżnieniu od większości literatury z obszaru metodyk zwinnych nie skupia się na wytwarzaniu oprogramowania, lecz na tworzeniu właściwego produktu. Chcę przybliżyć kluczowe elementy pracy Product Ownera, czyli Właściciela Produktu, których nauczyłem się z tej niewielkiej, lecz treściwej książki. Enjoy!

Jak Agile wspiera biznes?

Zacznijmy od pytania: w jaki sposób Agile wspiera prowadzenie biznesu? Przecież Scrum, jest ściśle kojarzony z tworzeniem oprogramowania, a nie biznesem. Jak pisze Roman Pichler:

„Organizacje, które nie są w stanie szybko dostosowywać się do potrzeb rynku i klienta wypadną z biznesu – nawet jeśli ich kondycja jest dziś zdrowa”

Scrum pomaga utrzymać rytm, radzić sobie ze złożonymi sytuacjami, w których ciągłe zmiany i nieprzewidywalność to dominujące siły. Taki jest właśnie rynek IT. Otaczający nas świat, staje się coraz bardziej cyfrowy, coraz bardziej złożony. Dostęp do informacji i świadomi klienci nadają coraz szybsze tempo, które wymusza na przedsiębiorcach konieczność ciągłej adaptacji do aktualnych potrzeb rynku. Wydaje się zatem, że Scrum mógłby być całkiem pomocny w prowadzeniu biznesu do tworzenia właściwych produktów. Nie chcę w tym artykule pisać „jak” Scrum to robi, ani też nikogo przekonywać, że Scrum działa – spróbujcie, przekonajcie się sami.

Jedną z przyczyn niepowodzeń organizacji, z którą dość często się spotykam, jest utrata wizji biznesowej. Wizja ta często zaciera się w czasie, zmienia i jest różnie interpretowana przez różne osoby czy działy w organizacji. Gdy decyzje podejmowane są przez wiele osób wizja nie jest jedna i spójna, lecz rozproszona i niejasna. Ten brak spójności przekłada się na tworzenie wielu produktów i funkcjonalności, które nie dodają wartości firmie, a ostatecznie powodują straty.

Scrum adresuje ten problem poprzez rolę Product Ownera – jedną i tylko jedną osobę odpowiedzialną za wizję i wartość produktu.  Osoba ta łączy funkcje właściciela wizji i wymagań. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko, że wyniki pracy nie będą pokrywały się z wizją. Musimy jednak pamiętać, że sam framework nie daje gotowych odpowiedzi na pytanie „jak rozwiązać własne problemy?”. Jedynie wytycza drogi, na których uczestnicy procesu sami odkrywają najlepsze rozwiązania pasujące dla nich, dla ich organizacji, kontekstu, momentu. Żeby jednak moje słowa nie brzmiały zbyt górnolotnie, abstrakcyjnie, przyjrzyjmy się bliżej roli Product Ownera i jak tę rolę opisuje Romana Pichler.

Co robi Product Owner?

Nie ma co ukrywać, Product Owner to niezwykle trudna rola. Tworzenie i udoskonalanie wizji produktu, praca nad wymaganiami, planowanie wydań i przygotowanie produktu do uruchomienia, angażowanie klientów, użytkowników i innych udziałowców w proces tworzenia produktu, zarządzaniu budżetem, uczestniczenie w ceremoniach Scrum, współpracowanie z zespołem nad produktem... Ale uwaga! Bycie Product Ownerem nie oznacza działania samodzielnie i na własną rękę. Wręcz przeciwnie, to ciągła, nieustająca współpraca! Ponadto rola ta nie ma wiele wspólnego z byciem kierownikiem projektu (Project Managerem). Należy traktować Product Ownera jako decyzyjnego reprezentanta klienta/użytkownika i jego aktualnych potrzeb.

Jeśli tak, to wybór dobrego Product Ownera jest kluczowy dla prowadzenia naszego biznesu. Słaby PO, bądź słabo umocowany nie będzie w stanie poprowadzić rozwoju produktu, aby ten jak najszybciej spełnił najpilniejsze potrzeby i oczekiwania klientów, którzy naturalnie są podstawą prowadzenia dochodowego biznesu.

7 ról dobrego Product Ownera

Chcąc efektywnie wykonywać swoją pracę Product Owner musi pamiętać o siedmiu swoich obowiązkach.

1. Wizjoner

Product Owner ma wizję produktu opartą na współpracy i badaniach użytkowników, inwestorów, klientów, rynku etc. Potrafi jasno przedstawić tą wizję i określić model biznesowy. Jak pisał Jonathan Swift

„Wizja, to sztuka widzenia rzeczy niewidzialnych”.

Dlatego Product Owner zna odpowiedzi na poniższe pytania dotyczące produktu:

  • kto będzie chciał kupić produkt?
  • jakie potrzeby klienta on adresuje?
  • które cechy produktu są krytyczne do zaspokojenia potrzeb klientów?
  • jak produkt będzie wyglądał i działał?
  • co wyróżnia produkt i zachęca klientów do zakupu?
  • w jaki sposób na tym zarobimy i jaki jest model biznesowy?
  • czy produkt jest realizowalny/wykonalny?

2. Realizator

Oznacza to zdolność i chęć uzyskiwania wyników. W tym przypadku poprzez opisywanie wymagań, mierzenie rezultatów,  prognozowanie postępu pracy i podejmowanie decyzji bazujących na tych danych.

3. Przedsiębiorca

Product Owner sprzyja kreatywności, wspiera innowacje, czuje się komfortowo z ciągłymi zmianami, jest ambitnym, dobrym mówcą. A także potrafi rozwiązywać konflikty, lubi eksperymenty i jest zdolny do podejmowania ryzyka.

4. Lider

Jest przewodnikiem i wyznacza kierunek dla wszystkich zaangażowanych w rozwój produktu oraz upewnia się, że jego decyzje są realizowane

5. Gracz zespołowy

Podstawą działania Product Ownera jest bliska współpraca z innymi członkami zespołu Scrum. Nie powinien mieć żadnego formalnego zwierzchnictwa nad zespołem. Można by go nazwać Primus Inter Pares. Z tym jest zawsze najwięcej kłopotów. Jednak by, zespół miał szansę dobrze, wydajnie wspierać biznes, Właściciel Produktu w żadnym wypadku nie powinien móc dyktować swoich decyzji zespołowi deweloperskiemu, równocześnie nie powinien być niedecyzyjny. Powinien „sprzedawać” swoje pomysły i decyzje, być otwarty na zmiany i liczyć się z obaleniem swoich genialnych pomysłów. Jak mówi szef firmy Pixar Ed Catmull

„… gdy przyniesiesz swój fantastyczny pomysł do dobrego zespołu, oni albo go skorygują, albo wyrzucą i przyjdą do Ciebie z czymś co faktycznie zadziała”.

6. Osoba komunikatywna i negocjator

Product Owner musi być świetnym radiatorem informacji dla wszystkich wokół – dla klientów, użytkowników, deweloperów, inżynierów, marketingu i sprzedaży, innych działów operacyjnych oraz samego managementu.

7. Łącznik

PO stanowi pomost pomiędzy “garniakami” (business) a “swetrami” (inżynierowie, programiści).

5 cech Product Ownera

Aby Product Owner był efektywny, musi mieć kilka cech wewnętrznych i musi mieć odpowiednie środowisko pracy:

1. Upoważniony i decyzyjny

Od samego wyboru osób, z którymi chce współpracować, do decydowania o tym, która z funkcji systemu będzie dostarczona w jakim momencie i z jakiej kolejności.

2. Godny zaufania

I to na każdym froncie. Powinien postarać się, by organizacja miała do niego zaufanie w sprawach budżetowych, natomiast jego współpracownicy mieli zaufanie co do jego zdolności współpracy, tworzenia twórczego środowiska pracy, sprzyjania kreatywności i innowacji, radzenia sobie z konfliktami etc.

3. Zobligowany i zaangażowany w to co robi

Najlepsi Product Ownerzy nie mają pracy – mają pasję! Wierzą w to co robią, więc ich zaangażowanie jest rzeczą naturalną. Postawa Product Ownera przypomina postawę przedsiębiorcy prowadzącego własny biznes. Przedsiębiorca, aby mógł odnieść sukces, nie może pracować „z doskoku”, lub budować Produkt, w który nie wierzy, czy którego nie rozumie.

4. Dostępny

Product Owner to praca zwykle na cały etat. Jeśli tak nie jest, to oznacza, że albo Właściciel nie wykonuje swoich obowiązków, albo ktoś inny z organizacji wchodzi w jego buty i zabiera autonomię.

5. Wykwalifikowany

Mimo najszczerszych chęci, człowiek bez odpowiednich kwalifikacji i wiedzy może narobić wiele nieodwracalnych szkód i przynieść wiele strat. W tym przypadku wykwalifikowany Product Owner oznacza: zrozumienie klienta i rynku, znajomość technik badawczych np. UX, zdolność do komunikowania potrzeb, opisywania wymagań, zarządzania budżetem, prowadzenia prac deweloperskich, mierzenia i korzystania z pomiarów. Ponadto, co jest niezwykle ważne w Scrum, Product Owner musi czuć się dobrze i komfortowo we współpracy z inter-dyscyplinarnym, samo-organizującym się zespołem.

Product Owner pracuje z zespołem

Na podsumowanie chciałbym wspomnieć o współpracy Product Ownera z zespołem deweloperskim. Scrum przewiduje do 10% czasu iteracji na wspieranie Product Ownera przez zespół deweloperski. Oznacza to głównie pracę nad rejestrem wymagań (Product Backlog), udoskonalanie wizji, planów, priorytetów, zakresu etc. Cały zespół powinien dążyć do tego, aby w dniu planowania, samo wydarzenie trwało jak najkrócej. Rejestr produktu powinien być zawczasu przygotowany, zrozumiały, spriorytetyzowany – nawet na kilka iteracji wprzód! Wówczas operacja zaplanowania kolejnej iteracji sprowadza się do przypomnienia celu, wizji i przekazania zespołowi deweloperskiemu wspólnie przygotowanego zakresu.

W książce możecie znaleźć pomocne uwagi dot. budowania zespołów i struktury organizacji, by sprzyjała rozwojowi Agile. Jednak tutaj, nie będę o tym pisał. Zachęcam do samodzielnej lektury tej niewielkiej, a jakże treściwej książki.

Keep on scrummin’!
W razie pytań zachęcam do kontaktu (krzysztof.niewinski@procognita.pl).

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszam na szkolenie Certified Scrum Product Owner

Krzysztof Niewiński

Opublikowano: 09.05.2017

Krzysztof Niewiński

Lider zmiany z przekonania. Zarażający entuzjazmem i skupiony na wartości biznesowej.

Chcesz dowiadywać się na bieżąco o nowych artykułach, polub nas na facebooku

facebook